Згідно Закону України 3651-д орган місцевого самоврядування «Теплівська сільська рада» (код ЄДРПОУ: 21046207) був реорганізований і увійшов до складу Пирятинської громади

Для можливості відновлення сайту дзвоніть за телефонами: (0432) 55-43-70 - Метастудія (Вінниця)
Vlada.ua - розробка веб-сайтів для органів місцевого самоврядування

проект

ПРОЕКТ

 

ТЕПЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

ПИРЯТИНСЬКОГО РАЙОНУ ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

( сорок четверта позачергова  сесія сьомого скликання)

 

 РІШЕННЯ

від  «04» травня 2020  року                                    

Про  затвердження « Положення

про податок на нерухоме майно,

відмінне від земельної ділянки»

 

Керуючись статтями 12, 266  Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями) та статтями 26, 69 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  сесія сільської ради вирішила:

 

  1. Затвердити Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (додається).
  2.  Вважати таким, що втратило чинність, рішення 36-ї позачергової  сесії сільської ради сьомого  скликання від 27 червня 2019  «Про затвердження Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2020 рік» з 01.01.2021року.

       3. Оприлюднити це рішення згідно чинного законодавства.

        4.  Встановити, що дане рішення набирає чинності з 01 січня 2021року.

  5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на сільського  голову     Колінчук В.В.  та постійну депутатську комісію з питань планування бюджету і фінансів .

 

Сільський голова                                                                          В.В.Колінчук

Додаток

До  проекту  рішення сорок четвертої позачергової сесії   Теплівської  сільської ради

 сьомого  скликання

від 04 травня 2020 року

 

 

ПОЛОЖЕННЯ

про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки

 

Розділ І. Загальні положення

         1.1. Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі - Положення) розроблено на підставі статті 266 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі-Кодекс)

         1.2. Це положення є обов’язковим до виконання фізичними та юридичними особи, в тому числі нерезидентами, які є власниками об’єктів житлової нерухомості.

Розділ ІІ. Механізм справляння податку

2.1. Платники податку.

2.1.1. Платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

2.1.2. Визначення платників податку в разі перебування об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості у спільній частковій або спільній сумісній власності кількох осіб:

а) якщо об'єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку;

б) якщо об'єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі, платником податку є одна з таких осіб-власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом;

в) якщо об'єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб і поділений між ними в натурі, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.

2.2. Об'єкт оподаткування

2.2.1. Об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

2.2.2. Не є об'єктом оподаткування:

а) об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, а також організацій, створених ними в установленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідного державного бюджету чи місцевого бюджету і є неприбутковими (їх спільній власності);

б) об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, які розташовані в зонах відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення, визначені законом, в тому числі їх частки;

в) будівлі дитячих будинків сімейного типу;

г) гуртожитки;

ґ) житлова нерухомість непридатна для проживання, у тому числі у зв'язку з аварійним станом, визнана такою згідно з рішенням сільської ради;

д) об'єкти житлової нерухомості, в тому числі їх частки, що належать дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа, визнаним такими відповідно до закону, дітям-інвалідам, які виховуються одинокими матерями (батьками), але не більше одного такого об'єкта на дитину;

е) об'єкти нежитлової нерухомості, які використовуються суб'єктами господарювання малого та середнього бізнесу, що провадять свою діяльність в малих архітектурних формах та на ринках;

є) будівлі промисловості, зокрема виробничі корпуси, цехи, складські приміщення промислових підприємств;

ж) будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників, призначені для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності;

з) об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності громадських організацій інвалідів та їх підприємств;

и) об'єкти нерухомості, що перебувають у власності релігійних організацій, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, та використовуються виключно для забезпечення їхньої статутної діяльності, включаючи ті, в яких здійснюють діяльність засновані такими релігійними організаціями добродійні заклади (притулки, інтернати, лікарні тощо), крім об'єктів нерухомості, в яких здійснюється виробнича та/або господарська діяльність;

і) будівлі дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів незалежно від форми власності та джерел фінансування, що використовуються для надання освітніх послуг.

2.3. База оподаткування

2.3.1. Базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

2.3.2. База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

 

2.3.3. База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності юридичних осіб, обчислюється такими особами самостійно виходячи із загальної площі кожного окремого об'єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об'єкт.

2.4. Пільги із сплати податку

2.4.1. База оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи платника податку, зменшується:

а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів;

б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів;

в) для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.

Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).

2.4.2. Сільська ради встановлює пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об'єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями). Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об'єктів житлової нерухомості, для фізичних осіб визначаються виходячи з їх майнового стану та рівня доходів.

Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об'єктів житлової нерухомості, для фізичних осіб не надаються на:

об'єкт/об'єкти оподаткування, якщо площа такого/таких об'єкта/об'єктів перевищує п'ятикратний розмір неоподатковуваної площі, затвердженої рішенням органів місцевого самоврядування;

об'єкти оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності).

Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об'єктів нежитлової нерухомості, встановлюються в залежності від майна, яке є об'єктом оподаткування.

Сільська рада до 1 лютого поточного року подає до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням об'єкта житлової нерухомості відомості стосовно пільг, наданих ними відповідно до цього підпункту.

2.5. Ставка податку

2.5.1. Ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської ради залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує три відсотки розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

 

Розділ ІІІ. Порядок обчислення та строки сплати податку.

3.1. Податковий період

3.1.1. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

3.2. Порядок обчислення суми податку

3.2.1.Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості у такому порядку:

а) за наявності у власності платника податку одного об'єкта житлової нерухомості, в тому числі його частки, податок обчислюється, виходячи з бази оподаткування, зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 статті 266 Кодексу та відповідної ставки податку;

б) за наявності у власності платника податку більше одного об'єкта житлової нерухомості одного типу, в тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 статті 266 Кодексу та відповідної ставки податку;

в) за наявності у власності платника податку об'єктів житлової нерухомості різних видів, у тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів, зменшеної відповідно до 

підпункту "в" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 статті 266 Кодексу та відповідної ставки податку;

г) сума податку, обчислена з урахуванням підпунктів "б" і "в" цього підпункту, розподіляється контролюючим органом пропорційно до питомої ваги загальної площі кожного з об'єктів житлової нерухомості;

ґ) за наявності у власності платника податку об'єкта (об'єктів) житлової нерухомості, у тому числі його частки, що перебуває у власності фізичної чи юридичної особи - платника податку, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку), сума податку, розрахована відповідно до підпунктів "а" - "г" цього підпункту, збільшується на 25000 гривень на рік за кожен такий об'єкт житлової нерухомості (його частку).

Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.

3.2.2. Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 статті 266 Кодексу, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

Щодо новоствореного (нововведеного) об'єкта житлової та/або нежитлової нерухомості податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт.

Контролюючі органи за місцем проживання (реєстрації) платників податку в десятиденний строк інформують відповідні контролюючі органи за місцезнаходженням об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості про надіслані (вручені) платнику податку податкові повідомлення-рішення про сплату податку у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Нарахування податку та надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень про сплату податку фізичним особам - нерезидентам здійснюють контролюючі органи за місцезнаходженням об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності таких нерезидентів.

3.2.3. Платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем проживання (реєстрації) для проведення звірки даних щодо:

-об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку;

-розміру загальної площі об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку;

-права на користування пільгою із сплати податку;

-розміру ставки податку;

-нарахованої суми податку.

У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, контролюючий орган за місцем проживання (реєстрації) платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).

3.2.4. Органи державної реєстрації прав на нерухоме майно, а також органи, що здійснюють реєстрацію місця проживання фізичних осіб, зобов'язані щоквартально у 15-денний строк після закінчення податкового (звітного) кварталу подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку податку, за місцем розташування такого об'єкта нерухомого майна станом на перше число відповідного кварталу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

3.2.5. Платники податку - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об'єкта/об'єктів оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.

Щодо новоствореного (нововведеного) об'єкта житлової та/або нежитлової нерухомості декларація юридичною особою - платником подається протягом 30 календарних днів з дня виникнення права власності на такий об'єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт.

3.3. Порядок обчислення сум податку в разі зміни власника об'єкта оподаткування податком

3.3.1. У разі переходу права власності на об'єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об'єкт оподаткування, а для нового власника - починаючи з місяця, в якому виникло право власності.

3.3.2. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

3.4. Порядок сплати податку

3.4.1. Податок сплачується за місцем розташування об'єкта/об'єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.

Фізичні особи можуть сплачувати податок у сільській та селищній місцевості через каси сільських (селищних) рад або рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, за квитанцією про прийняття податків.

3.5. Строки сплати податку

3.5.1. Податкове зобов'язання за звітний рік з податку сплачується:

а) фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення;

б) юридичними особами - авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.

 

Розділ IV. Відповідальність та контроль

 

         4.1. Платники податку, зазначені в п.2.1. цього Положення, несуть відповідальність за неподання у встановлені терміни звітності з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за правильність обчислення, повноту і своєчасність сплати податку до бюджету, відповідно до Податкового кодексу України, інших законодавчих та нормативних актів.

         4.2. Контроль за правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати податку до бюджету податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки здійснює Лубенська ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області.

 

 

Сільський голова                                                В.В.Колінчук

                                    

ПРОЕКТ                                                                                                                   Додаток 2

До рішення---------------------------- сесії

 Теплівської сільської ради

 сьомого скликання

СТАВКИ
податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки

                                       на  території  Теплівської сільської ради

        Ставки встановлюються на  2021  рік та вводяться в дію з 01 січня  2021 року.

 

Код області

Код району

Код згідно з КОАТУУ

Найменування адміністративно-територіальної

одиниці  або населеного пункту, або території

 об’єднаної територіальної громади

16

23

5323885800

с. Теплівка Пирятинського р-ну Полтавської обл

 

 

Класифікація будівель та споруд2

Ставки податку3 за 1 кв. метр
(відсотків розміру мінімальної заробітної плати)

код2

найменування2

для юридичних осіб

для фізичних осіб

1 зона

2 зона

3 зона

1 зона

2 зона

3 зона

11

Будівлі житлові

х

х

х

х

х

х

111

Будинки одноквартирні

х

х

х

х

х

х

1110

Будинки одноквартирні5

х

х

х

х

х

х

1110.1

Будинки одноквартирні масової забудови

1,000

1,000

1,00

0,25

0,25

0,25

1110.2

Котеджі та будинки одноквартирні підвищеної комфортності

1,000

1,00

1,00

0,25

0,25

0,25

1110.3

Будинки садибного типу

1,000

1,00

1,00

0,25

0,25

0,25

1110.4

Будинки дачні та садові

1,000

1,00

1,00

0,25

0,25

0,25

112

Будинки з двома та більше квартирами

х

х

х

х

х

х

1121

Будинки з двома квартирами5

х

х

х

х

х

х

1121.1

Будинки двоквартирні масової забудови

1,000

1,00

1,00

0,25

0,25

0,25

1121.2

Котеджі та будинки двоквартирні підвищеної комфортності

1,000

1,00

1,00

0,25

0,25

0,25

1241.2

Вокзали та інші будівлі залізничного транспорту

1,000

1,000

1,000

0,25

0,25

0,25

1241.3

Будівлі міського електротранспорту

1,000

1,000

1,000

0,25

0,25

0,25

1241.4

Аеровокзали та інші будівлі повітряного транспорту

1,000

1,000

1,000

0,25

0,25

0,25

1241.5

Морські та річкові вокзали, маяки та пов’язані з ними будівлі

1,000

1,000

1,000

0,25

0,25

0,25

1241.6

Будівлі станцій підвісних та канатних доріг

1,000

1,000

1,000

0,25

0,25

0,25

1241.7

Будівлі центрів радіо- та телевізійного мовлення, телефонних станцій, телекомунікаційних центрів тощо

1,000

1,000

1,000

0,25

0,25

0,25

1241.8

Ангари для літаків, локомотивні, вагонні, трамвайні та тролейбусні депо

1,000

1,000

1,000

0,25

0,25

0,25

1241.9

Будівлі транспорту та засобів зв’язку інші

1,000

1,000

1,000

0,25

0,25

0,25

1242

Гаражі

1242.1

Гаражі наземні

1,000

1,000

1,000

0,25

0,25

0,25

1242.2

Гаражі підземні

1,000

1,000

1,000

0,25

0,25

0,25

1242.3

Стоянки автомобільні криті

1,000

1,000

1,000

0,25

0,25

0,25

1242.4

Навіси для велосипедів

0,000

0,00

0,00

0,000

0,00

0,00

125

Будівлі промислові та склади

1251

Будівлі промислові5

1251.1

Будівлі підприємств машинобудування та металообробної промисловості5

 

0,000

 

 

0,000

 

0,00

 

0,00

 

0,00

 

0,00

1251.2

Будівлі підприємств чорної металургії5

0,00

       0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

1251.3

Будівлі підприємств хімічної та нафтохімічної промисловості5

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

1251.4

Будівлі підприємств легкої промисловості5

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

1251.5

Будівлі підприємств харчової промисловості5

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

1251.6

Будівлі підприємств медичної та мікробіологічної промисловості5

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

 

1251.7

Будівлі підприємств лісової, деревообробної та целюлозно-паперової промисловості5

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

1251.8

Будівлі підприємств будівельної індустрії, будівельних матеріалів та виробів, скляної та фарфоро-фаянсової промисловості5

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

1251.9

Будівлі інших промислових виробництв, включаючи поліграфічне5

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

 

1252

Резервуари, силоси та склади

1252.1

Резервуари для нафти, нафтопродуктів та газу

1,000

1,000

1,000

0,25

0,25

0,25

1252.2

Резервуари та ємності інші

1,000

1,000

1,000

0,25

0,25

0,25

1252.3

Силоси для зерна

1,000

1,000

1,000

0,25

0,25

0,25

1252.4

Силоси для цементу та інших сипучих матеріалів

1,000

1,000

1,000

0,25

0,25

0,25

1252.5

Склади спеціальні товарні

1,000

1,000

1,000

0,25

0,25

0,25

1252.6

Холодильники

0,000

1,000

1,000

0,25

0,25

0,25

1252.7

Складські майданчики

1,000

1,000

1,000

0,25

0,25

0,25

1252.8

Склади універсальні

1,000

1,000

1,000

0,25

0,25

0,25

1252.9

Склади та сховища інші5

1,000

1,000

1,000

0,25

0,25

0,25

 

126

Будівлі для публічних виступів, закладів освітнього, медичного та оздоровчого призначення

1261

Будівлі для публічних виступів

1261.1

Театри, кінотеатри та концертні зали

1,000

1,000

1,000

0,25

0,25

0,25

1261.2

Зали засідань та багатоцільові зали для публічних виступів

1,000

1,000

1,000

0,25

0,25

0,25

1261.3

Цирки

1,000

1,000

1,000

0,25

0,25

0,25


Розробка веб-сайтів для органів місцевого самоврядування
Пропонуємо веб-платформи по створенню власного веб-сайту державним органам влади, органам місцевого самоврядування та державним установам
Gromada.org.ua, Rda.org.ua, Rayrada.org.ua, School.org.ua, Osv.org.ua

Логін: *

Пароль: *